Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.obeckozli.cz/www/config.php on line 8
Kožlí - oficiální stránky obce
O Obci

Obecní úřad

Turistika, ubytování ...

Turistika  


Nejznámější turistickou atrakcí blízkého okolí je zámek Orlík vzdálený asi 2 km od Kožlí. Hrad byl založen ve 2. polovině 13.století. Karel IV. jej daroval roku 1356 kancléři Českého království Jetřichovi.  Již kolem roku 1300 byl Orlík poprvé přestavován a přibližně v roce 1340 rozšiřován. Podoba a rozsah Orlíka před první přestavbou není známa. Po úpravě měl hrad obdelníkový půdorys, hlavní budova byla jednopatrová, spjatá s obranou zdí s válcovou věží na protilehlé straně.  V letech 1575-1588 za Kryštofa II. ze Švamberka byl zámek zvýšen o jedno patro.

Po velkém požáru v roce 1802 byl zámek zvýšen o 3. patro. V letech 1849-1860 byly vystavěny tři válcové věže a byly provedeny novogotické úpravy hlavního průčelí, oken a štítu na straně k Vltavě.

Přímo za obcí Kožlí se rozprostírá rozlehlý Orlický zámecký park, který sahá až k sousední obci Orlík nad Vltavou. Dominantou parku je již zmíněný zámek Orlík. Jedná se o park v tzv. anglickém stylu, s řadou unikátních mohutných dubů, buků nebo borovic.  Několik set metrů od obce Kožlí najdeme v parku Schwarzenberskou rodovou hrobku. Je to zajímavá pseudogotická stavba z pol. 19. století. Za hrobkou je skalní výhlídka s dalekým rozledem na zámek Orlík a na přehradní nádrž. 


Pro krajinu v bezprostředním okolo Kožlí jsou typické starodávné aleje, především dubové. V minulosti byly vysázeny jak podél větších cest (dnes okresních slinic), tak podél menších polních nebo lesních cest. Udržované lesní cesty, pískové cesty v orlickém parku, okresní silničky i asfaltové cesty v lesích kolem přehradní nádrže vytvářejí ideální možnosti pro procházky nebo cyklistické výlety. Každý si může vybrat trasu od několika set metrů až po desítky kilometrů. Jako příklad kratší procházky můžeme uvést cestu orlickým parkem na zámek Orlík se zastavením u Hrobky. Výborným delším výletem pro cykloturisty je cesta na sever po malých asfaltových cestách podél přehradní nádrže, zastavení u barokního kostelu na Makové hoře, přejezd přehradní hráze a cesta po druhé straně jezera, zpět přes Žďákovský most (nejdelší jednoobloukový most ve střední Evropě) a pak přes obec Orlík nad Vltavou zpět do kožlí.

Ideálním místem pro výlet autem je okresní město Písek, vzdálené asi 35 km od Kožlí. Z velkého množství památek tohoto klidného historického města můžeme jmenovat alespoň slavný kamenný most - nestarší most tohoto typu v Čechách.
 
Aktuálně z obceNepřehlédněte:
Z rozpočtu Jihočeského kraje
byla financována dotace
na úroky z úvěru na výstavbu
ČOV a kanalizace v obci.


Design: RNDr. Filip Pešek, PhD.